Frodo Poznań

Krety

Jak poradzić sobie z kretami na trawniku? Próbowałeś już wszystkiego? Twój ogród jest doszczętnie zniszczony przez kopce kreta? Chcesz pozbyć się kretów z ogrodu? 

Skontaktuj się z nami. Zwalczamy krety profesjonalnymi metodami. Krety – Poznań i okolice – nie mają z nami szans.

 

ZWALCZANIe KRETÓw – POZNAŃ I OKOLICE

Zwalczanie kretów – Poznań

Twój ogród jest doszczętnie zniszczony przez mnóstwo piętrzących się kopczyków ziemi? Obawiasz się, że trawa i pozostałe rośliny nie mają już szans na odratowanie? Chcesz zadziałać błyskawicznie, by uchronić działkę przed szkodnikiem? Skontaktuj się z profesjonalistami z firmy Frodo. Unieszkodliwianie kretów to jedna z naszych specjalności. Po przeprowadzeniu oględzin i ocenie skali problemu, dostosujemy odpowiednią metodę zwalczania szkodników. Przekonaj się, że warto zdecydować się na radykalne rozwiązania!

Zwalczanie kretów


Opis szkodnika

Kret europejski (Talpa europaea) należy do rodziny kretowatych (rząd ryjówkokształtnych). Czarna sierść ssaka jest gęsta, wydaje się aksamitna. Zwierzę osiąga 17-20 cm długości, ma ryjkowaty pysk oraz silne łapy, z mocnymi, zagiętymi ku tyłowi, pazurami. Krety żyją ok. 2-4 lat

Identyfikacja

Stosunkowo łatwo poznać, że na danym terenie występuje populacja kretów, gdyż na trawniku znajdziemy kopce. Zdarza się jednak, że są one ukryte np. pod krzewami, wtedy o występowaniu problemu z kretami może świadczyć grząska, ale gładka powierzchnia trawnika.

Krety ryją korytarze (ok. 6 cm) na głębokości 20-50 cm. Ich korytarze są zamknięte od góry – w przeciwieństwie do nornic. Ciągną się na długości 100-200 m, czasami obejmują większe powierzchnie.

Przyczyny występowania

Występowanie kreta na działce zależy od dostępności pożywienia, do którego należą dżdżownice, pędraki i inne owady. 

Problemy

Kret należy do pogromców trawników. Jego bytowanie na terenie nie wyrządza większych szkód, aczkolwiek może wpływać na rozwój roślinności. Podczas żerowania może uszkadzać struktury korzeniowe roślin, zaburzając ich rozwój. Występowanie kreta świadczy o wysokiej jakości gleby na działce.

Zapobieganie

Istnieją różne metody zapobiegania występowaniu kretów. Należą do nich metody biologiczne, chemiczne i fizyczne.

Podstawową metodą jest zabezpieczenie terenu działki wkopaną po obwodzie w ziemię metalową siatką na głębokość 1 m. Należy tu jednak pamiętać, że kret potrafi – choć niechętnie – przemieszczać się po powierzchni. Należy dlatego pozostawić wystającą część ogrodzenia. Przy zakładaniu siatki należy pamiętać o doborze właściwej wielkość oczka, tak, aby młode osobniki, nie mogły przedostać się pomiędzy.

Zapieczenie terenu powyższą metodą, jest najbardziej kompleksowe. Dokładnie rozłożona po obwodzie, nie pozwala przedostać się osobnikom na teren działki.

Inną często stosowaną metodą jest wkopanie siatki położnej poziomo na terenie. Takie jej zamontowanie spowoduje, że krety które dostaną się na teren, nie będą mogły zakładać kretowisk. Alternatywą dla siatki może być gruba folia lub geowłóknina. Wadą tej metody, jest możliwość przedostania się osobników na teren działki i dalsze rycie tuneli pod ziemią.

Metodą z pogranicza zabezpieczania i zwalczania kretów jest zastosowanie substancji, które ograniczają ilość pokarmu na terenie. Gdy brak jest pokarmu, nie będzie kretów. Wśród preparatów o takim działaniu można znaleźć zarówno środki chemiczne, jak i płyny w 100% ekologiczne np ANTYKRET.

Zwalczanie

W Polsce kret jest objęty ochroną gatunkową częściową. Nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Wymogiem jest ogrodzenie powyższych terenów.

Zwalczanie kretów można prowadzić w różny sposób. Często metoda zależy od wielkości terenu, lokalizacji i populacji go zamieszkującej.

Na rynku można znaleźć wiele odstraszaczy dźwiękowych i ultradźwiękowych. Niestety często nie spełniają one swojego zadania.

W sklepach i marketach dostępne są również trutki na krety. W rzeczywistości są to rodentycydy na gryzonie oparte o produkty zbożowe. Należy tu pamiętać, że krety nie jedzą roślin.

Inną metodą jest zastosowanie pułapek mechanicznych. W specjalistycznych sklepach można znaleźć  różne modele. Jedną z najskuteczniejszych pułapek jest Talpirid.

 

Jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania kretów jest użycie Rodenatora.

Polega ona na podaniu w tunele gazu palnego i tlenu, a następnie wygenerowanie przez Rodenator iskry. Powstała podczas wybuchu fala uderzeniowa, zabija wszystkie zwierzęta znajdujące się w tunelach. Jest to bardzo humanitarna metoda, gdyż krety giną od razu, nie męczą się, jak przy stosowaniu środków chemicznych, które często powodują ich uduszenie. Dodatkową zaletą “RODENATORA” jest fakt, że fala nie tylko unieszkodliwia wszystkie krety znajdujące się w tunelach, ale dodatkowo powoduje ich zawalenie, zapadnięcie się – dzięki czemu nie zostaną one zamieszkane przez koleje osobniki, które za jakiś czas mogą na nie natrafić.

Chemiczne zwalczanie kretów to kolejna z możliwych metod walki z tymi zwierzętami. Odbywa się ono przez fumigację nor lub poprzez podanie właściwego preparatu.

 

 

Jak wygląda wizyta pracownika FRODO?

Pracownik,  sprawdza, czy na danym terenie można dokonać unieszkodliwienia kretów.  Jeśli nie znajdzie przeciwwskazań, przystępuje do wykonania zabiegu. Wykonuje właściwą procedurę, w zależności od wybranej przez Klienta metody.

Po zabiegu wypisuje protokół.